“Consider This” от Чък Паланюк
Част първа: За четенето като консумиране и за писането като създаване на продукт.
Част първа: За четенето като консумиране и за писането като създаване на продукт.
- Установете емоционална връзка с героя от самото начало, за да може публиката да инвестирана в историята му. Да я е грижа какво ще му се случи.
- Героят Ви трябва да е в постоянно движение, трябва да се стреми към нещо.
- Сложете някаква пречка пред него, била тя в лицето на антигерой или нещо от вътрешния му свят, което да го спира.
- Героят Ви има нужда от арка. Не може в края на историята да е същият какъвто е бил в началото. Покажете го как преживява катарзис и израства емоционално.
И така нататък.
Веднъж наясно с тези и други прийоми, човек започва да ги забелязва във всякакви произведения, независимо от жанра, с което неимоверно част от магията е развалена и природата на книгата като продукт, който се бори наравно с всички други продукти да ти изяде от парите и времето, излиза на повърхносттa. Самият Паланюк го заявява в изненадващо прав текст:
Ако искате продажбите на книгата Ви в Америка да скочат със 100 000 бройки, включете сцена как бял американец учи чернокож да чете. Белите, които обичат книгите, са убедени, че всички трябва да ги обичат. А представянето на неграмотен герой поставя читателя в превъзхождаща позиция, от която може да е съпричастен. И най-хубавото — валидира четенето като хоби.
Селебрити биографиите, книгите в категориите "личностно развитие" и "приложна психология", tell-all жанра и поредици като “Здрач” (оригинално “Twilight”), която се предлага под young adult paranormal romance, са преди всичко продукти.
Същото Оруел нарича “естетически ентусиазъм”.
Виж Елена Феранте, "Между полетата на страницата" (Колибри, 2023 г.). Или по-добре не.
Според Света Дидиън, както обичаме да я наричаиме тук, писането е начин да казваш аз, аз, аз и да се налагаш над другите. Начин да кажеш ‘слушай ме’, ‘виж го както аз го виждам’. Т.e. писането е агресивен, дори враждебен акт. Можеш колкото си искаш да прикриваш неговата агресия под воали от подчинени изречения, многоточия и уклонения, с условности и намеци вместо твърдения, с позоваване и демонстриране вместо със заявяване, но няма как да се заобиколи факта, че поставянето на думи върху хартия е тактиката на прикрит деспот, който нахлува и налага своето светоусещане върху най-личното пространство на читателя.
Агресията при Паланюк прескача няколко нива нагоре. За него добрият писател трябва да може да прилъже читателя да изпита нещо, на което не би се подложил доброволно. Да го предизвика, уплаши или най-малкото изненада. Ако Дидиън разбутва покоя на читателя на рационално, на интелектуално ниво, Паланюк удря в емоциите и дори телесно. Известни са анекдоти за хора, които припадат или повръщат на негови четения.
Историите, които провокират физическа реакция – ужасите, порнографията – се смятат за ниска култура. Паланюк пита защо текстовете категоризирани като висока култура да не могат да ангажират ума, сърцето, но и тялото? Начините, които предлага за подсилване на физическия елемент на разказа е да демонстрираме телесността на героите като ги покажем да вземат наркотици или страдат от заболяване. „Покажи секс и насилие или медицински процедури.“ Това са все способи да се преувеличи физическото самоосъзнаване на героя и да се изтръгне от читателя съответстващата физическа реакция. „Разказвай историите си не само през ума и очите на читателите, но и през кожата им, носовете им, стомасите им, ходилата.“ Паланюк брои телата до 73 бройки, след което спира. Но случаите продължават с хора, които четат Guts наум и припадат докато чакат на опашка, хора, които падат на релсите на метрото и т.н. и т.н. Фолклорът се пази в Reddit.
"Мидълмарч" от Джордж Елиът (1871) изобличава либералния идеализъм в провинциалните общества.
"Приключенията на добрия войник Швейк през Световната война" от Ярослав Хашек (1923) и "На западния фронт нищо ново" на Ерих Мария Ремарк (1929) за Първата сетовна.
"Гроздовете на гнева" от Джон Стайнбек (1939) за Голямата депресия.
"Роден син" от Ричард Райт (1940) за системния расизъм в Америка.
"1984" от Джордж Оруел (1949) и "Портокал с часовников механизъм" от Антъни Бърджес (1962) за крайните политически системи.
"Атлас изправи рамене" от Айн Ранд (1957) – библията на либретарианците.
"Цар плъх" от Джеймс Клавел (1962) за човешката психика по време на война и в пленничество.
"Кланица пет" от Кърт Вонегът (1969) и Втората световна.
"Родените в полунощ" от Салман Рушди (1981) и индийската независимост.
"Пари" от Мартин Еймис (1984) като коментар на тачеризма.
“Разказът на прислужницата" от Маргарет Атууд (1985) за евнагелисткия пуританизъм е американската култура.
"Възлюбена" от Тони Морисън (1987) за личното опустошение, което робството нанася.
книги, Николет Стефанова
“Consider This” от Чък Паланюк
Част втора: Практически съвети
Авторът на “Боен клуб” ни учи как да напишем въздействащ текст и евентуално да го продадем. Не използвай абстракции, казва. Моделирай историята си по класическите архетипи. Създай напрежение. Пиши през героите, а не за тях. Убий майката или бащата на протагониста още в първата страница.
Чети още