ЖЕСТОКИЯТ ПЪТ



Заглавие на английски: The Cruel Way (2025)
Режисьор: Деян Барарев
Сценарий: Елена Ермова, Станислав Грозданов, Дилян Павлов
Участват: Инж. Иван Вълчев, Методи Савов, Николай Петков, Кирил Досков, Дойчин Василев, Кънчо Долапчиев, Огнян Балджийски
--------------------------------
Текст: Николет Стефанова
Публикация: 24.03.2025


Когато през 1984 година българските алпинисти се завръщат в София след успешното изкачване на Еверест, те са посрещнати като герои на социалистическия строй. Въпреки триумфа, експедицията далеч не върви по план. Планът е направо стъпкан от некомпетентността на ръководител и егото на алпинист и е отвян в небитието като палатка от Западния гребен. Партията инструктира оцелелите, вместо да се ровят в миналото, да гледат напред и да се радват на всенародната слава. Записи от експедицията са засекретени, историята потулена. 


40 години по-късно действащите лица се събират и в поредица от интервюта сглобяват пълната картина на българския успех. Както обикновено става в такива случаи, истината е далеч по-епична, трогателна и вдъхновяваща от полирания образ, който ни е бил продаван. “Жестокият път” имахме честта да видим като част от програмата на София Филм Фест, в претъпканата зала на кино “Люмиер” и в компанията на Иван Вълчев, Методи Савов и Николай Петков.




Самият разказ съдържа всички атрибути на холивудска продукция – герои дарени с воля и гръцки атлетизъм, буквален връх, който да бъде покорен в състезание с часовника и в неравна битка с климатичните условия. И понеже капризите на планината не дават достатъчно богата сюжетна линия, някои от протагонистите ще се превърнат в антагонисти, предоставяйки на зрителя едно изследване на тъмната страна на амбицията. Залогът не може да бъде по-голям – човешкият живот, а действието се развива на фона и под натиска на геополитическа надпревара.

За сценаристите и режисьора изглежда предизвикателството е било да отсеят същественото от по-малко същественото, така че да се запази естественият драматизъм на историята. Избрали са да оставят моменти, в които сведения си противоречат, което, освен че има комичен ефект, придава достоверност на филма и е на друг план бягство от настояванеото на комунистическия режим за единствена истина. Резултатът е завладяваща документалистика както за изкушените от тематиката, така и, по думи на продуцента, за тези от нас, които никога нищо не са качвали.  




Струва ли си?

Христо Проданов постига целта си да качи върха пръв и да заеме място в колективната памет. Достатъчно романтизиран в смъртта си – на него е кръстено училище в Карлово, издигнат му е паметник – сега “Жестокият път” дава думата на останалите от екипа. Хората, които е трябвало да се справят с последиците от индивидуалния избор на Проданов и на свой ред да вземат редица съдбоносни решения. Но това далеч не е атака, развенчаване на мит или разчистване на сметки. Алпинистите, лишени от всякаква житейска суета, са обрани в изложенията си и фактологично подкрепени, което поставя основата за елегантен филм. При истории с такъв размах е много лесно да се залитне към патетичното, но режисьорът Деян Барарев е имал мъдростта да стои настрана от триковете на занаята за фабрикуване на емоции и в крайна сметка филмът само печели от този минималистичен подход.  

Абсолютно задължително е “Жестокият път” да може да се види и извън рамките на София Филм Фест и да тръгне по кината из страната.  



































     



ДРУГИ ФИЛМИ:  



К  А  Р  Г  О

К  У  Л      Т



> За нас

> Екип

> Речник

Контакти

     
Включете се в авторския екип на Карго култ като ни изпратите своя статия за публикуване.

BESbswy