Градинарят и смъртта
от Георги Господинов



текст: Николет Стефанова
публикация: 14.01.2025 

С разгръщането на "Градинарят и смъртта" ("Жанет 45 ", 2024) – година и половина след смъртта на моя си баща, в главата ми неволно, и откъдето и да го погледнеш, абсурдно, се завихря съревнование. Ровя се в текста да намеря чие състояние е било по-тежко – това на баща ми или на бащата на Господинов; кой се е мъчил по-дълго – моят или неговият... Все едно има някаква йерархия. Или обективен наблюдател, който да премери и да се произнесе. В книгата Господинов не прави спектакъл от страданието, а напротив – както винаги е обран, почтителен, деликатен – така че подобно съревнование е абсолютно непровокирано.


Сама по себе си смъртта е едно от най-обикновените и предвидими неща на тоя свят, и дори и Господинов да описва личния си опит, в много аспекти той все пак е универсален. Наред с това, съвпадащата конкретика в двете истории допълнително подхранва импулса ми да сравнявам: близките като поколение родители, баналният рак, градините, географията. Моят баща беше Георги, което буквално преведено от гръцки означава "земеделец" или "трудолюбец на земята". Така че във фразата "и Георги беше градинар" има известна тавтология.

Кой как скърби?, продължавам да настоявам на състезанието на страданията. За преживелите, смъртта не е еднократно събитие, не е край (би било твърде лесно!), а нещо продължаващо случващо се. Нещо, с което се научаваш да живееш, а понякога нарочно държиш близо. Като автор, Господинов има привилегията да превръща преживяванията си в изкуство. Терапевтично да ги изпише и споделяйки смъртта на баща си с публиката си, да я издигне над безмислието. ("Разказваме си истории, за да можем да живеем", прословуто казва една друга писателка.)


Моето, така да се каже, предимство, е че не съм сантиментална. Не съм ангажирана с дати и не съм измъчвана от празнота по Коледа или по рождени дни. Въпреки че "Градинарят... " изобилства от семейни анекдоти и куриози, избуява в градини, така и не успява да ме върне към аналогичния на нашия род семеен фолклор. Връща ме единствено в с нищо открояващата се, но паметна болничната стая. Декорът на бруталния акт. Тогава думите на Господинов се размазват, после подгизват и накрая се разпадат на безполезни, нечетливи парченца. В нашето семейство смъртта дойде графично, насилствено, кла и върша. Мисля, че заради това съм ревнива към сингулярността на моя опит и не искам да го виждам в чужд разказ. Мисля, че шокът от зверствата превзе и ми отне възможността да скърбя по елегантния начин на книгата.

"Ако има кокичета, казвам си, има някакъв шанс за баща ми", таи надежда Господинов. "Това, че съм си счупил крак, е цена, която трябва да платя, за да се отпусне още малко живот на баща ми", пазари се. Но надежда за какво е това? Да се вкопчваме в живота и в лицето на най-непоносимите обстоятелства да отлагаме неизбежното.

"Да си отиде с достойнство, каза онази старша сестра... Как?"
Казвам ви как: Достойството ни го гарантира закона. След като видяхме, че няма шанс за евтаназиен туризъм в Брюксел, си помислих, че това е кауза, на която си струва да се отдаде човек. После си представих как се лобира за такова нещо в България и как би звучал обществения дебат и още тогава, в момент на силен афект и готовност на чудеса от храброст, ми стана ясно, че нищо няма да направя. "Да си отиде с достойнство" е много хубаво пожелание – най-хубавото предвид обстоятелствата – но докато дори и медицинското съсловие не подкрепя възможността за цивилизована, хуманна и в крайна сметка жизнеутвърждаваща смърт, ще си останем само с пожеланията. От тая плюнка на държава (пак държавата!), затънала в окултното, суеверия, хомеопатия, астрология (no offence), се спасяваме по единично. Намаляващата възвръщаемост от това да си гражданин на това място и намаляващата възвръщаемост от това да си жив в този свят.  


"Понякога ми е неудобно, докато му подавам вестника и виждам анонсите на първа страница. Боже, какви глупости трябва да чете в тези последни дни. Срам ме е за света, в който баща ми си отива."
 



Струва ли си?
Много хубава като книжно тяло и нежна като съдържание. Върви бързо. Гъмжи от онези фрази-прозрения, които да искаш да си подчертаеш и които преди да знам за Достоевски, Дж. М. Кутси, Зейди Смит, си мислех, че правят писателя писател.

"И разбрах нещо, което вероятно всеки родител разбира – всяко раждане, така или иначе, е Рождество. Малко семейно Рождество."
"Детството е вертикал. Растеш нагоре, (...) Старостта е привикване към една дълга, може би вечна, хоризонтала."

Въпреки че има доста и не по-лоши световни примери на такъв тип елегична литература – последните на Дидион, първата от сагата на Кнаусгор, "Изобретяването на самотата" на Пол Остър са заглавията само на моя рафт – на нас Георги Господинов ни е важен. Неговата биография – не – неговата география ни е важна. Познаваме софийските улици, по които се разхожда, така както познаваме селото на баща му и културите в градината му, така както познаваме успехите и неуспехите му. Хората на изкуството преформатират непосредствената ни реалност по начин, който ни позволява да я естетизираме и романтизираме, и това в крайна сметка я прави по-поносима. Господинов, щедър в интерпретациите си за нас, преформатира България ("и това е свят") и дори ни позволява да вземем името му и го парадираме като национален успех и свидетелство, че тук се случва някаква култура.

Щял съм да умра – с други думи, вече няма да мога да се разболявам, вече няма да съм в окови, вече няма да мога да умирам.

Сенека




Други подобни:

С прискърбие Ви съобщаваме


  След като си наблюдавал картина на Франсис Бейкън, тръгваш си с чувство на облекчение; преживял си най-лошото и си преминал от другата страна. В живота понякога нямаш възможността да си тръгнеш.  

Чети още... 



К  А  Р  Г  О

К  У  Л      Т



> За нас

> Екип

> Речник

Контакти

     
Включете се в авторския екип на Карго култ като ни изпратите своя статия за публикуване.